Ena izmed najpogostejših in tudi usodnih poletnih nevarnosti za pse je toplotni udar, o katerem bom podrobneje spregovoril v tem članku:
- Kaj je toplotni udar
- Znaki toplotnega udara
- Kako ukrepati
- Kako preprečiti toplotni udar
Kaj je toplotni udar
Toplotni udar ali vročinska kap pri psih nastopi takrat, ko pasje telo ne zmore več ohranjati svoje telesne temperature v mejah normale (normalna telesna temperatura psa se giblje od 37,5°C do 39°C). Gre za zelo nevarno in nemalokrat usodno zdravstveno stanje, ki se najpogosteje pojavlja v poletnih mesecih, ko se psi ne morejo umakniti iz vročine.
Toplotni udar pri psu se lahko pojavi v primerih, ko:
Med vročino se ljudje hladimo tako, da se potimo po celem telesu in na ta način nižamo svojo telesno temperaturo. Za razliko od nas se psi ne ohlajajo čez celo telo, ampak smo skozi blazinice na tačkah, preko ustne sluznice in jezika. Zato psi vročino prenašajo veliko slabše kot ljudje in se tudi veliko hitreje pregrejejo!
POZOR!
Ker se psi ohlajajo tudi skozi jezik in ustno sluznico, boš velikokrat zasledil svojega psa, kako v vročini sope z odprtim gobcem. Ampak pazi, v poletni vročini bo na tak način pes izgubil zelo veliko tekočine, ki bo izhlapela iz njegovega gobca in ki jo bo moral nadomestiti. Če pes v tem trenutku ne bo imel na voljo dovolj sveže vode, lahko nastopi dehidracija.
Ločimo več stopenj toplotnega udara, ki se razlikujejo glede na dvig pasje telesne temperature:
Znaki toplotnega udara
Če pri psu opaziš katerega ali več spodnjih znakov, gre najverjetneje za toplotni udar:
Kako ukrepati
Če pri svojem psu opaziš enega ali več znakov toplotnega udara, mu moraš znižati telesno temperaturo. Priporočljivo je, da kar se da hitro pokličeš veterinarja in se ravnaš po njegovih navodilih.
POZOR!
Psa ne smeš ohlajati z ledeno mrzlimi obkladki ali ledom. Prav tako ga ne smeš celega poloti z mrzlo vodo ali ga v vodo potopiti, saj lahko prehitro ohlajanje lahko povzroči šok in celo smrt!
Kako preprečiti toplotni udar
Da bi se v poletni vročini uspešno izognil toplotnemu udaru pri svojem psu, sem zate pripravil nekaj koristnih nasvetov:
Poskrbi za varnost svojega psa
Kljub vsem nevarnostim lahko v poletnih mesecih s svojim psom zelo uživaš. Pri tem pa upoštevaj, da psi vročino prenašajo veliko slabše od ljudi, zato v vročih poletnih dneh poskrbi za varnost in udobje svojega psa.
POZOR: Vroč asfalt!
Pasje blazinice se v poletnih mesecih na vročem asfaltu hitro opečejo.
Za nego opeklin, odrgnin in ureznin ti bo v veliko pomoč naravni zeliščni balzam PLATINUM SkinCare.
Poskrbi za pasje tačke
z zdravilnim balzamom skincare